Aile Hekimi Sorgulama

Aile Hekimi Sorgulama

Sağlık hizmetlerinin elektronik ortamda takip edilmesiyle hastaneler, sağlık ocakları ve eczanelerde çevrimiçi bilgilere erişmek mümkün olmuştur. 2008 yılında e-devlet kapısının hizmete girmesiyle bu bilgilere vatandaşın da erişmesine müsaade edilmiş, sağlık alanında çevrimiçi bilgi paylaşımı bütünlüğü sağlanmıştır. E-devlet platformunda çalışanlar için sunulmuş olan SSK Sorgulama işlemleri ile sağlık imkanlarından faydalanma durumunu sorgulayabilen kullanıcılar, Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan Aile Hekimi Sorgulama gibi hizmetler ile de sağlıkla ilgili işlemlerini yapabilmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan hizmetlere erişebilmek için e-devlet giriş yapılması gerekmektedir. Kimlik doğrulama sistemi adı verilen giriş ekranında kimlik numarası ve şifresi ile oturum açılması mümkündür. Kullanıcılar e-devlet şifrelerini evvelce almamışlarsa, postanelerden küçük bir ücret karşılığında alabilirler. E-devlet oturum açıldıktan sonra sunulan bütün hizmetlere tek bir noktadan erişim sağlanmış olur.

e-devlet Aile Hekimi Sorgulama yapmak için internet sitesinin sol üst bölümündeki “Kamu Kurumları” bağlantısına tıkladıktan sonra açılan ekranda listelenen kurumlar içinden Sağlık Bakanlığı seçilir. Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan 6 hizmetin bağlantıları ekrana gelecektir. Bu hizmetlerden en baştaki Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ismiyle bu işlem için öngörülmüştür. Bağlantıya tıklandığından Sağlık Bakanlığı tarafından atanan aile hekiminin bilgilerine erişmek mümkün olmaktadır.

e-devlet platformunda 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle vatandaşların sağlık kuruluşlarına yaptığı başvurular neticesinde kayda geçen teşhis, tahlil, röntgen, reçete gibi bilgilere erişim de mümkündür. E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi adıyla sunulan uygulama ayrı bir internet sitesi olarak açılır ve kullanıcı girişi otomatik olarak yapılır. E-nabız uygulamasına ilk kez giriş yapılırken kişisel bilgilerin hangi hekimler ile paylaşılabileceği seçilir. Bu ayar daha sonra değiştirilebilmektedir.

Ayrıca kullanıcının iletişim bilgileri alınır. E-nabız ile geriye dönük sağlık kayıtlarının yanı sıra muayene için randevu almak gibi sağlık kurumlarında ihtiyaç olan tüm işlemlerin yapılması mümkündür. Yine bu sistem üzerinde de aile hekimi bilgisine yer verilmektedir.

Etiketler: , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.