Araç Vergi Borcu Sorgulama

Araç Vergi Borcu Sorgulama

Araç sahiplerinin belirli zamanlarda ödemeleri gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi için geçmiş dönem borç bilgileri, borç tutarı ve son ödeme tarihleri gibi konularda bilgi edinmeleri için vergi dairelerine gitmeleri gerekmektedir. İnternetin sağladığı kolaylıklardan faydalanarak zaman ve kaynakların değerlendirilmesi için geliştirilen e-devlet kapısı projesi, bu zorunluğu tamamen ortadan kaldırmıştır. Öyle ki bir araç sahibi e-devlet giriş yaptıktan sonra aracıyla ilgili vergi borçlarını internet vergi dairesi üzerinden sorgulayabilmekte ve ödemesini kredi kartıyla yapabilmektedir.

 Araç Vergi Borcu Sorgulama gibi vatandaşın kamu kurumlarından alabileceği bilgi ve belgelere internet yoluyla erişebilmesi için e-devlet giriş yapması gerekmektedir. Giriş sırasında kullanıcının vatandaşlık numarasına ilaveten e-devlet şifresi sorulur. Şifresi olmayan kullanıcılar geçici bir şifreyle oturum açabilirler. Bu geçici şifre ise postanelerden sembolik bir ücret karşılığında alınabilmektedir. Geçici şifre ile bir sefer oturum açılabilir ve e-devlet hizmetlerinden faydalandırılmadan önce vatandaşın kendisinin bir şifre belirlemesi sağlanır. Kullanıcı kimlik doğrulamasının ardından internet sayfasının sol üst tarafında bulunan “e-Hizmetler” bağlantısı yardımıyla istenilen sorgulama ekranına ulaşılabilir.

e-devlet kanalıyla erişilen internet vergi dairesi sisteminde araç sorgulaması yapabilmek için aracın plakasına, tescil tarihine ve ruhsat sahibinin vergi kimlik bilgilerine ihtiyaç vardır. Bu bilgilerle aracın vergi borcu sorgulandıktan sonra ödemesi gece yarısı 02:00 ile akşam 22:00 saatleri arasında kredi kartı ile yapılabilir. Ayrıca internet vergi dairesi sayesinde vergi dairelerinde uzun sıralar beklemeden, boşa zaman harcamadan vergilendirmelerle ilgili bütün bilgilere ulaşmak ve ödemeleri yapmak mümkün olmaktadır. Vatandaşların kendi kendilerine bu işleri yapabilmelerini sağlayan kurumlar personellerini daha önemli işlerde görevlendirerek iş gücünün boşa harcanmamasını, milletin vergileriyle çalıştırılan personelin mesaisini en verimli şekilde değerlendirilmesini sağlamış olur.

Etiketler: , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.