Bağkur Hizmet Dökümü Sorgulama

Bağkur Hizmet Dökümü Sorgulama

Sosyal güvenlik reformu ile farklı alanlardaki sosyal güvenceler bir araya getirilmiş, aynı statüdeki çalışanların aynı haklara sahip olmaları sağlanmıştır. Bu kapsamda geçmişte Bağkur tarafından takip edilen işverenin kendisi ve ailesi ile ilgili sosyal güvencesi artık Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan 4B kapsamında güvence olarak isimlendirilmiş ve kapsamı genişletilmiştir. Elektronik ortamda vatandaşlara bilgi ve belge anlamında kolaylık sağlayan e- devlet uygulamasının, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan 4B hizmetleri bölümünde bağkur Sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

e-devlet kapısında sunulan işlemlere erişim için öncelikle e-devlet giriş yapılmış olması gerekir. E-devlet giriş şifre, T.C. kimlik kartı, e-imza, çevrimiçi bankacılık veya mobil imza ile yapılabilir. Genellikle vatandaşların tercih ettiği yöntem şifre kullanmak olsa da nitelikli elektronik sertifika içeren T.C. kimlik kartı, e-imza veya mobil imza daha güvenli oturum açma yöntemleridir. E-devlet kapısına oturum açıldığında sol bölümdeki menüden entegre kurumlara ve sundukları hizmetlere erişilebilmektedir.

Bağkur Hizmet Dökümü Sorgulama işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 4B Hizmetler bölümündeki 4B hizmet dökümü bağlantısı kullanılır. Eğer kullanıcının 4B Hizmet kaydı varsa bu kayıtlar başlangıç ve bitiş tarihleri ile sigortalılık süreleri birlikte listelenir. İstenirse bu listenin çıktısı da alınabilmektedir. 4B Hizmetler bölümünde ayrıca aktif sigortalılar için 4B tescil kaydı, 4B ödeme dökümü ve 4B borç durumu sorgulamaları yapılabilir. Bağkur emeklileri için de 4B emekli aylık bilgisi, 4B emekli aylık kesintileri ve hatta 4B banka ve adres değişikliği işlemleri yapılabilmektedir.

e-devlet sayesinde elektronik ortamda istenilen her anda ve her yerde Bağkur sorgulamalarının yapılması tabii ki vatandaşa olduğu kadar devlete de zaman kazandırmaktadır. Vatandaşın devlet dairelerinde sıra beklememesi, kamu personelinin de zamanını daha etkin şekilde kullanabilmesine olanak tanır. Bu sayede hem gereksiz masraflar ortadan kalkar, hem de vatandaşa daha kaliteli hizmetler sunulabilir hale gelmiş olur.

Etiketler: , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.