BİMER Şikayet Başvurusu

BİMER Şikayet Başvurusu

BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi), kamu kurumları hakkındaki bilgi talepleri ile bunlar hakkında öneri, ihbar ve şikayetlerin muhatabı olarak vatandaşların başvurularını değerlendirme ve cevaplama hizmetini elektronik ortamda da sunmaktadır. Bunun için 2008 yılında hayata geçirilen e-devlet kapısı projesine BİMER hizmetleri entegre edilmiştir. BİMER çağrı merkezi işletme maliyetlerini önemli derecede düşüren e-devlet kapısı entegrasyonu, zamandan da büyük ölçüde tasarruf sağlamıştır. Bu sayede vatandaşa daha iyi hizmet verilmesi ve yeni hizmetlerin geliştirilmesi mümkün olmaktadır.

BİMER Şikayet Başvurusu yapabilmek için öncelikle e-devlet giriş yapmış olmak gerekir. T.C. vatandaşlık numarası ve şifre ile kolayca giriş yapılabilen e- devlet kapısına ayrıca daha yüksek güvenlikli e-imza veya mobil imza ile de oturum açılabilmektedir. Yeni kimlik kartlarının yaygınlaşmasının ardından üzerlerindeki çipi okuyabilen cihazlar vasıtasıyla sim kartın içerdiği nitelikli elektronik sertifika sayesinde güvenli giriş de mümkün olacaktır. Yine de şifre ile girişin pek çok işlem için yeterli güvenlik seviyesi sağlaması ve kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilmeye devam edeceği tahmin edilmektedir. Henüz e-devlet şifresi olmayan vatandaşların cüzi bir ücret karşılığında PTT şubelerinden temin etmeleri gerekmektedir.

Herhangi bir zamanda e-devlet oturum açtıktan sonra arama bölümüne “BİMER” yazıp arama gerçekleştirildiğinde BİMER Şikayet Başvurusu bağlantısı sonuçlar içinde bulunur. Bu bağlantıya tıklayarak BİMER’e istek, şikayet, ihbar veya görüş ve öneriler iletilebilir. İhbar içeren başvurularda kimlik bilgilerinin

BİMER tarafından saklı tutulması seçeneği işaretlenerek gizli ihbar yapılması mümkündür. Ancak ihbar veya şikayet başvurusu yapanların bilgileri soruşturma safhasında Cumhuriyet Savcısının talep etmesi durumunda yasa gereğince soruşturmacılara verilmektedir. İlaveten iftira ile hukuka aykırı fiili başkasına isnat edenler hakkında TCK gereğince ceza işlemi uygulanmaktadır.

BİMER başvuruları, BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama hizmeti kullanılarak takip edilebilmekte, son durumları hakkında bilgi anabilmektedir.

Etiketler: , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.