Çalıntı Cep Telefonu Sorgulama

Çalıntı Cep Telefonu Sorgulama

Yükte hafif pahada ağır olan cep telefonları hırsızların sıkça tercih ettiği eşyalar arasında yer almaktadır. Ancak günümüzde her telefonu bir diğerinden ayıran ve GSM operatörleri tarafından takip edilebilen cihaz kimliği (IMEI) sayesinde bu suç önemli derece azalmıştır. Çalıntı bir cihaza sim kart takılması durumunda çalındığı bildirilmiş olan IMEI doğrudan kullanılan sim kart sahibi ile ilişkilendirilip adli işlemler başlatılmaktadır. Kişi üzerine kayıtlı sim kartını çalıntı olmayan bir cihaza taktığından emin olmadan işlem yaparsa suçlu duruma düşebilmektedir. Cihazı kendisinin çalmadığını, hangi yoldan elde ettiğini ve suça iştirak etmediğini ispat etmek zorundadır.

Bu gibi durumlardan sakınmak veya çalınan telefonun durumunu öğrenmek için SSK Sorgulama da yapılabilen e-devlet platformunda sunulan hizmetlerden faydalanılabilir. E-devlet kapısı şifresi ile e-devlet giriş yapıldıktan sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu hizmetleri arasında yer alan IMEI Sorgulama bağlantısına tıklanır. Bu bağlantı ile IMEI numarası girilen cihazın yasal yollarla ülkeye girip girmediği, kayıp veya çalıntı olup olmadığı öğrenilebilir. Çalınan cihazların bildirimi için kayıp çalıntı ihbar bildirimi hizmetinden faydalanılabilir. Kişi öncelikle ihbarda bulunacağı cihazların isteği dışında elinden çıktığını beyan etmelidir. Bu beyan kabul edildikten sonra ihbar başvuru formu ekrana gelir. Formda kişisel bilgilere ilave olarak güvenlik amacıyla anne kızlık soyadı sorulur. Kayıp cihazda kullanılan sim kartın ait olduğu operatör ve bu operatörde kişi adına kayıtlı telefon numarası seçilir. Bazı cihazlarda birden fazla sim kart kullanılabilmektedir. Farklı operatörlerin hatlarının kullanılması durumunda ilk sim kart yuvasına takılı operatör seçilmelidir. Cihazın sahip olduğu her IMEI numarası için otomatik olarak ayrı ayrı başvuru kaydı açılacaktır. Sonraki adımlarda çalınma veya kayıp olayıyla ilişkili bilgilerin de alındığı başvuru işlemi sonucunda cihaz GSM operatörlerine bildirilerek takip altına alınması sağlanır.

Yapılan kayıp çalıntı ihbar bildirimleri yine e-devlet kapısı üzerinden kayıp çalıntı ihbar sorgulama bölümünden takip edilebilmekte, gerekiyorsa ihbar iptal edilebilmektedir.

Etiketler: ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.