e-Devlet Giriş

e-Devlet Giriş

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kamu kurumlarında gerçekleştirmek zorunda oldukları hizmetleri kendi başlarına yapmalarını sağlayan elektronik ortamdaki bilgi ve belge sağlama projesi e-devlet girişi ile devlet dairelerinde boşa harcanan zamanın daha etkin değerlendirilmesi ve giderlerin daha gerekli alanlara aktarılması sağlanmıştır. E-devlet aralarında SSK Sorgulama, araç sorgulama, ikametgah gibi hizmetlerin de bulunduğu 1500’ün üzerinde hizmete tek bir noktadan erişimi mümkün kılmaktadır. Ancak bu hizmetlere erişimin sağlanabilmesi için e-devlet giriş ekranında kullanıcıların kimliklerini ispat etmeleri gerekmektedir.

e-devlet kapısı giriş yapmak için internet sayfasının sağ üst bölümünde yer alan “Sisteme Giriş” düğmesine tıklandığında kullanıcıya 5 farklı şekilde oturum açma seçeneği sunulur. Bunlardan 3 tanesi güvenli elektronik sertifika yöntemleri olarak gruplandırabileceğimiz elektronik imza, mobil imza ve T.C. kimlik kartıdır (yeni çipli kimlik kartları). Bu üç seçenek ile Google Chrome gibi Java nPAPI desteğini kaldırmış olan tarayıcılar kullanılarak oturum açılması mümkün olmamaktadır. Bir diğer oturum açma yöntemi de çevrimiçi bankacılık kanalını kullanmaktır. Vatandaşların genellikle kullandığı T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini kullanabildikleri giriş yöntemi de varsayılan olarak giriş ekranında ilk gösterilen yöntemdir.

Vatandaşlar eğer henüz e-devlet şifrelerini almamışlarsa geçici bir şifre almaları gerekir. Bunun için PTT şubelerine başvurmaları gerekmektedir. PTT bürolarında 2 TL karşılığı alacakları şifre zarfı kapalı ve içerisinde yazanlar okunamaz şekilde teslim edilir. Şifre ile giriş için kullanıcı T.C. kimlik numarasını ve şifresini ilgili alanlara yazarak giriş yapabilir. Eğer geçici bir şifre ile oturum açıldıysa öncelikle kullanıcının hem harf hem de rakam içeren en az 8 haneli bir şifre oluşturması gerekir. Bu işlemin ardından kullanıcı e-devlet platformunda sunulan hizmetleri kullanabilir. Kullanıcıların giriş şifrelerini başkalarıyla paylaşmamaları, e-devlet üzerinden haberleri olmadan yapılabilecek işlemleri önlemek açısından büyük önem arz etmektedir. Şifrenin unutulması durumunda ise başka bir geçici şifre yine PTT bürolarından temin edilebilir.

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Ferhat dedi ki:

    Ssk