e-Devlet HGS Bakiye Sorgulama

e-Devlet HGS Bakiye Sorgulama

Günümüzde internet hayatımızın olmazsa olmazları arasına girmiş durumda. Devlet kurumlarındaki işlemlerin de e-devlet kapısı sayesinde internette yapılmaya başlanmasıyla vatandaşlar için büyük bir imkan sunulmuş oldu. 2008 yılında hizmete girmiş olan sistem, bugün itibariyle SSK Sorgulama da dahil olmak üzere 1500 kadar hizmetin sunulduğu kapsamlı bir yönetim projesi haline gelmiştir.

Vatandaşların e-devlet kapısı platformunda işlem yapabilmeleri için kimliklerini ispat etmeleri gerekmektedir. Kullanıcı e-devlet giriş yaparken e-imza, mobil imza, internet bankacılığı, T.C. Kimlik kartı ve e-devlet şifresi yöntemlerinden birini kullanabilir. En kolay olan e-devlet giriş yöntemi, vatandaşlık numarası ve e-devlet şifresi ile oturum açmaktır. Kullanıcılar daha önceden e-devlet şifresi sahibi olmamışlarsa, PTT bürolarından geçici bir şifre alabilirler. Bu şifre ile ilk kez oturum açtıklarında, yeni ve kullanıcıya özel bir şifre tanımlaması istenir. Bu şifre harf ve rakam içermeli, en az sekiz karakter uzunluğunda olmalıdır. Yeni şifre belirlendikten sonra e-devlet üzerinde sunulan hizmetlerden faydalanmak mümkün olmaktadır.

e-devlet üzerinde PTT Genel Müdürlüğü tarafından sunulan bir takım hizmetler arasında, sorumluluğunda olan HGS ile ilgili olan uygulamalar da çok rağbet görmektedir. E-devlet HGS Bakiye Sorgulama hizmeti ile vatandaşların adlarına kayıtlı HGS hesaplarının durumu öğrenilebilmektedir.

Kullanıcının ismine kayıtlı HGS hesaplarına e-devlet internet sitesinin sol bölümünde yer alan “e-Hizmetler” bağlantısına tıkladıktan sonra HGS araması yapılarak erişilebilmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama hizmeti sayesinde detaylı bilgilere ulaşılabilmektedir. Ayrıca HGS hesabı bandrolüyle yapılan ihlalli geçişlerin de bilgisine erişmek mümkündür. Listelenen hesaplar arasından incelenmek istenen hesap seçildiğinde ayrıntılı geçiş bilgileri de alınabilmektedir.

e-devlet kapısı girişi sayesinde postane şubelerine gitmeden HGS bakiye sorgulama ve ihlalli geçiş bilgilerine erişimin mümkün olması vatandaşa zaman kazandırmaktadır. Özellikle resmi tatil günlerinde yola çıkmadan hemen önce akla gelen HGS için önlem alınması mümkün olmaktadır.

Etiketler: , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.