E Devlet Mobil İmza

E Devlet Mobil İmza

e-devlet uygulamasında işlem yapabilmeleri için sisteme oturum açmaları gerekir. Bu oturum açma işlemi, vatandaşın kimliğini ispat etmesi anlamına gelir. E-devlet giriş için şifre kullanılabileceği gibi GSM operatörleri tarafından sunulan mobil nitelikli elektronik sertifika (Mobil İmza) da kullanılabilmektedir. Mobil imza e-devlet giriş dışında elektronik imza gerektiren uygulamalarda ıslak imzanın yerine geçecek mahiyette kullanılabilir. Bu, kişinin el yazısıyla attığı imzanın yerine geçer ve aynı yetkidedir. Mobil imza ülkemizde Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom servis sağlayıcılarından alınabilir. Ön ödemeli veya faturalı hatlarda farklı tarife ve fiyatlar sunulan bu servisin kullanılabilmesi operatörlere göre farklılık göstermekle beraber birden fazla adımda bir yol izlenir.

Operatörler öncelikle abonenin ön başvuru yapmasını ister. Ön başvuru, mobil imza kullanma yetkisi, yetkilinin tespiti, imza kapsamı gibi güvenlik bilgilerinin derlenmesi olarak isimlendirilebilir. Abone ön başvurunun ardında operatör veya anlaşmalı kurumu vasıtasıyla evraklarını ve kimliğini beyan eder. Mobil imzanın kullanımından doğabilecek anlaşmazlıkların düzenlenmesi adına bir taahhüt belgesi imzalar. Bu işlemlerin ardından sim kartına uzaktan elektronik sertifika yükleme işlemi yapılır. Farklı durumlarda birkaç haftayı bulabilecek bu süreç sonunda abonenin telefonunda girilmesi gereken başlatma kodu operatör firma tarafından aboneye ulaştırılır. Abone bu kodu uygulamaya girerek bir şifre tanımlar. Bu sayede sim kartın nitelikli elektronik sertifikası kullanıcının kendi belirlediği kişisel bir şifrenin girilmesi şartına bağlanmış olur. Abone mobil imza aracığıyla kimlik tespiti yapan bir uygulamaya girdiğinde uygulama ekranında yalnızca bu işleme özel bir parmak izi üretilir. Mobil imza uygulamasında da bu parmak izinin aynı olduğu imzalama işlemi yapılmadan önce kontrol edilmelidir. Mobil imza kullanılabilir olması için telefonun operatör ağına bağlı olması gerekir. Hat sinyali alınamadığı durumda imzalama işlemi yapılamaz.

Elektronik imzalama yöntemlerinden biri olan mobil imza ile e-devlet giriş yapıldığında örnek olarak SSK Sorgulama işlemi yapılırken şifreyle giriş yapılmasından farklı bir uygulama olmaz. Ancak bazı e-devlet uygulamaları şifre ile oturum açılmasını güvenlik açısından yetersiz bulur ve nitelikli elektronik sertifika içeren bir yöntemle oturum açılmış olması şartını arar.

Etiketler: , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.