e-Devlet Sabıka Kaydı Sorgulama

e-Devlet Sabıka Kaydı Sorgulama

Resmi veya özel kurumlara vermek üzere ihtiyaç duyulan sabıka kaydı, adliyelerden rahatlıkla alınabilmektedir. Eskiden uzun süren ve Cumhuriyet Savcısı imzası gerektiren bu belge günümüzde daha kolay alınabiliyor olsa da adliyeye gitme zorunluluğu devam etmektedir. Adliyelerdeki yoğunluk da düşünüldüğünde basit bir sabıka kaydı için bu kadar zaman kaybetmenin anlamsız olması nedeniyle Adalet Bakanlığı tarafından e-devlet platformu üzerinden bu hizmet sunulmaya başlanmıştır.

Sabıka kaydına ulaşabilmek için e-devlet giriş yapıldıktan sonra sol taraftaki menüden “Kamu Kurumları” bağlantısına tıklanır. Ekrana gelen listeden Adalet Bakanlığı seçilir. Adalet Bakanlığı tarafından sağlanan hizmet listesi içinden Adli Sicil Kaydı Sorgulama bağlantısına tıklanarak e-devlet sabıka kaydı sorgulama işlemi yapılabilir. Sorgulama formunda sabıka kaydının hangi tür işlemde kullanılacağı ve hangi kuruma verileceği seçilmelidir. Sorgulama işlemi sonucunda sicil kaydı belgesi ekrana gelir. Sicil kaydı belgesi sorgu ekranının sağ üst bölümünde bulunan “Dosyayı İndir” bağlantısına tıklanarak bilgisayara indirilebilir. Tarayıcının CTRL + P kısa yolu veya yazdır menüsü doğru çıktı alma yöntemi değildir. Evrak PDF formatında indirildikten sonra çıktı alınmalıdır. Bir gün içinde 4 adet sabıka kaydı sorgulaması yapılabilmektedir. Ancak aynı kapsamdaki kurumlara verilmek üzere bir defa sorgulama yapılıp birden fazla sayıda çıktı alınması mümkündür.

Örnek olarak birkaç yurda başvuracak bir öğrenci her yurt için ayrı ayrı sabıka kaydı sorgulaması yapmak zorunda değildir. Adli sicil kaydı sorgulama formunda kurum türü özel seçilir. Belgenin neden verileceği sorusunda yurt başvurusu seçilir. Belgenin nereye verileceği bölümüne öğrenci yurdu yazılır ve sorgula düğmesine basılarak form gönderilir. Açılan ekranın sağ üst bölümünde yer alan dosyayı yazdır tıklanarak bilgisayara PDF formatında indirilir. Bu dosyanın çıktısı iki kopya alınarak A yurdu ve B yurduna verilebilir. Hatta bu belge e-posta yoluyla başvuru yapılan yurda gönderilebilir. Bu sayede yurda veya adliyeye gitmeden birkaç dakika içinde öğrencinin ihtiyacı olan sabıka kaydı, isteyen kuruma hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırılmış olacaktır.

Etiketler: , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.