e-Devlet Şifresi ile SSK Sorgulama

e-Devlet Şifresi ile SSK Sorgulama

E-devlet kapısı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının devlet dairelerindeki işlemleri kolayca kendi kendilerine yapabilmeleri için 2008 yılından beri hizmet veren resmi internet sitesidir. Bu site sayesinde Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi 250’den fazla kurumun sunduğu hizmetlerden 30 milyona yakın vatandaşımız faydalanmaktadır.

E-devlet, kurumların bilgilendirme işlevini hızlı ve güvenli bir yoldan yürüterek vatandaşa ve kamu kurumlarına zaman kazandırır. En çok kullanılan hizmetlerden e-devlet şifresi ile SSK sorgulama hizmetlerine 7 gün 24 saat istenilen her yer ve zamanda erişmek mümkündür. e-devlet platformunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmetler; Ortak (4A/4B/4C) hizmetler, 4A hizmetleri, 4B hizmetleri, 4C hizmetleri, şahıs ödemeleri hizmetleri ve diğer hizmetler olmak üzere 6 başlık altında toplanmıştır.

Ortak hizmetler, her üç sigorta grubunun da ihtiyaç duyduğu işlemlerin yapılabildiği kategoridir. E-devlet şifresi ssk sorgulama ile normal şartlarda ne zaman emekli olunabileceğinin öğrenilebildiği hizmetler en sık kullanılanlardır. 4A hizmetleri eskiden SSK olarak geçen günümüzde özel veya kamu kurumlarında çalışanlar ile buralardan emekli olanların kullanabilecekleri yurt dışı emekli ödemeleri, 4A on günden az süreli ev hizmeti çalışan kişi sorgulama gibi hizmetlerdir. 4B hizmetleri eskiden Bağkur olarak bilinen işyeri sahipleri ve şirket ortaklarına sunulan 4B emekli aylığı bilgisi, 4B tescil kaydı ve 4B ödeme dökümü gibi hizmetlerdir. 4C hizmetleri eskiden Emekli Sandığı olarak bilinen sosyal güvence ile ilgili 4C bir aylık maaş tercihi, 4C emeklilik işlemleri evrak takibi gibi işlemleri içerir. Şahıs ödemeleri hizmetleri ve diğer hizmetler ise tedavi bilgileri sorgulama, genel sağlık sigortası tescil ve pirim borcu sorgulama gibi işlemlerin yapılabildiği, diğer kategorilere girmeyen hizmetleri içerir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, SSK sorgulama hizmetleri bölümünde 51 farklı işlemin yapılması mümkündür. Bu sayede SGK personelinin ve vatandaşın zamanı boşa harcanmaz ve dolayısıyla kaybolmayan iş gücü daha iyi hizmet verilebilmesi için kullanılabilir.

Etiketler: , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.