e-Devlet Şifresi

e-Devlet Şifresi

Çağın gereklerini yerine getirmek, vatandaşların kendi başlarına yapabilecekleri işlemlerin yükünü memurlar üzerinden almak ve zamandan tasarruf etmek amacıyla pek çok devlet kurumu internet sitelerinde çevrimiçi uygulamalar sunmaktadır. Ancak bu uygulamaların birbirinden bağımsız olması, vatandaşların işini kolaylaştırmaktan çok zorlaştırır hale gelmiştir. 2008 yılında hizmete açılan e-devlet kapısı projesi ile hali hazırda vatandaşın faydalanabildiği elektronik ortamdaki hizmetler tek bir çatı altında toplanmış ve yeni projelerin hayata geçirilmesi ile gelişmesi sağlanmıştır.

Sıklıkla kullanılan SSK Sorgulama işlemlerinin yanında gelir testi sonucu sorgulama, BİMER başvurusu, mobil hat sorgulama gibi işlemler de yapılabilmektedir. Bu platforma sunulan hizmetlerden faydalanmak için e-devlet giriş yapılması gerekmektedir. Kullanıcı tarafından e-devlet giriş yapmanın en kolay yolu şifre ile oturum açmaktır.

e-devlet şifresi PTT şubelerinden ilk kez alınırken 2 TL ödenerek alınabilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi durumunda yine PTT şubelerinden bu sefer 4 TL ödenerek yeni bir şifre alınabilir. Şifre kullanıcıya kapalı zarf içinde teslim edilir. Vatandaş geçici şifresiyle oturum açtığında geçici şifrenin geçerliliğini ortadan kaldırmak için kişisel bir şifre oluşturulması istenir. Oluşturulacak şifre harf ve rakamlardan oluşmalı ve en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır. Kişi e-devlet şifresi  kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşmamalı, yazarak unutmaya karşı önlem almayı düşünüyorsa güvenli bir yerde muhafaza etmelidir. E-devlet şifresinin yetkisiz şahısların eline geçmesibdurumunda kullanıcının bilgisi dışında işlem yapılması mümkün olabilmektedir.

Vatandaşlar şifre girme dışında e-imza, e-fatura veya T.C. kimlik kartı (çipli kimlik) ile oturum açabilecekleri gibi internet bankacılığı aracılığıyla da e-devlet giriş yapabilirler. Bu sayede tek bir noktadan devlet kurumlarında yapabileceklerin işlemlerin büyük bölümünü çok daha kolay bir şekilde yapabilmektedirler. Zaman ve masraflardan tasarruf edilmesiyle devletin daha kaliteli ve yeni hizmetler sunması mümkün olmaktadır.

Etiketler: , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.