e-Devlet SRC Sorgulama

e-Devlet SRC Sorgulama

Mevzuatta yapılan düzenlemeler ile sürücülerin ticari amaçlı işlerinde ehliyet belgelerine ilave olarak mesleki yeterlilik belgeleri almaları zorunluluğu getirilmiştir. Bu sayede profesyonel olarak şoförlük mesleği icra eden vatandaşların meslekleri ile ilgili bir eğitim seviyesine ulaştırılmaları, ihtiyaçları olan bilgi ve yeteneklere kavuşmaları, sundukları hizmetlerin kalitesinin ve verimliliğinin arttırılması amaçlanmaktadır. Sürücülerin almaları gereken mesleki yeterlilik belgeleri bazı şartların sağlanmasını öngörmektedir.

e-devlet SRC Sorgulama hizmeti ile bu şartların sağlanıp sağlanmadığı, yükümlülüklerin ne şekilde yerine getirilebileceği ve belgeleri almaya hak kazanılıp kazanılmadığı devlet dairelerine başvurmadan öğrenilebilmektedir. Bütün e-devlet uygulamalarında olduğu gibi kullanıcı kimlik doğrulaması, yani e-devlet giriş yapılmasını gerektiren bu işlemler için T.C. vatandaşlık numarası ve e-devlet giriş şifresi gerekmektedir. Giriş şifreleri olmayan kullanıcılar geçici olarak kullanabilecekleri şifreleri PTT merkezlerinden alabilirler. Bunun için günümüzde 2 TL gibi düşük bir ücret talep edilmektedir. Aynı zamanda e-devlet şifresini kaybetme veya unutma durumunda postaneler yeni bir şifre verebilmektedir. Ancak daha sonraki şifre talepleri 2 TL yerine 4 TL olarak ücretlendirilir.

e-devlet giriş yapıldıktan sonra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından entegre edilmiş olan Mesleki Yeterlilik İşlemlerine yani SRC, ODY ve ÜDY hizmetlerine erişilebilir. Bu hizmetlerden ilki Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama veya halk arasında kullanılan adıyla SRC Sorgulama uygulamasıdır. Bu hizmet faydalanarak kullanıcı kendisinin veya kimlik bilgilerini girerek bir başka vatandaşın mesleki yeterlilik belgesini sorgulayabilmektedir. Sorgulamanın yapılabilmesi için nüfus cüzdanı seri numarası, nüfus cüzdanı numarası ve vatandaşlık numarasına ihtiyaç vardır. Kullanıcı kendi SRC Sorgulama işlemini yapmak istiyor ise bu formdaki alanları boş bırakarak işleme devam edebilir. Sistem boş alanları kendiliğinden doldurup SRC Belgesi Sorgulama işlemi yapar ve kişinin sahip olduğu mesleki yeterlilik belgeleri listelenmiş olur.

Etiketler: ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.