e-Devlet SSK Sorgulama

e-Devlet SSK Sorgulama

e-devlet kapısı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına devlet dairelerinde alabilecekleri bilgi, belge ve başvuru hizmetlerinin elektronik ortamda kendilerini verilen şifre ile güvenli ve hızlı bir şekilde sunulabildiği internet sitesi projesidir. 2008 yılında hizmete açılan internet sitesi geçen zaman içinde geliştirilerek günümüzde neredeyse bütün devlet ile ilişkili kurumlarda ihtiyaç duyulan bilgilere erişim mümkün olabilmiştir. E-devlet vatandaşın sıra beklemeden doğru bilgi ve belgeye ulaşmasını sağladığı gibi devlet dairelerinde çalışan personelin zamanını daha etkin bir şekilde değerlendirilmesi ile zamandan ve harcanan paradan önemli oranda tasarruf sağlamaktadır. Bu sayede yapılan tasarruf ile vatandaşa daha sağlıklı hizmet verilebildiği gibi yeni projelerin hayata geçirilebilmesi için de kaynak oluşmaktadır.

Bilgisayar kullanmayı bilmeyenlerin ilk başta gereksiz icat olarak nitelendirdiği internet sitesi, kullanılmaya başlandığı günden beri ekonomik anlamda çok büyük bir tasarruf sağlamıştır. Zamanın her şeyden önemli olduğu günümüzde çalışan personel ve sıra beklemek zorunda kalan vatandaşın boşa harcadıkları zaman da göz önüne alınırsa maddi anlamda önemli bir etkisi olduğu rahatlıkla söylenebilir. Burada bahsi geçen vatandaşın zaman kaybı da önemsenmeyecek kadar basit bir konu değildir. Eskiden devlet dairelerinde sürekli sıra beklenir, işler mesai saatleri içinde yetiştirilemez hatta ertesi günlere kalırdı. Bugün ise SSK sorgulama yapmak isteyen bir vatandaş PTT şubelerinden 10 dakikada alabileceği bir şifre ile e-devlet giriş işlemini güvenli bir şekilde yapabilir, birkaç tıkla geçmişe dönük hizmet dökümü alabilir. Üstelik bu işlemlerin hepsini 7 gün 24 saat boyunca ne zaman ihtiyacı olursa o zaman yapabilir.

Üniversite kaydı, IMEI kaydı, askerlik durum belgesi sorgulama, emeklilik bilgileri, 4a hizmet dökümü sorgulama gibi işlemlerin yapılabildiği e-devlet kapısı aracığıyla doğrudan Cumhurbaşkanı’na mesaj da göndermeniz mümkün olabilmektedir.

Etiketler: , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.