e-Yolluk Sorgulama

e-Yolluk Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bilgi ve belgelere kolay ve hızlı yoldan ulaşabilmeleri için geliştirilmiş olan e-devlet kapısı projesi, özel sektörde çalışanlar için SGK Sorgulama gibi kolaylıklar getirdiği gibi kamuda çalışan personel için de e-yolluk sorgulama gibi imkanlar tanımaktadır. 2008 yılında hizmete giren sistem ve entegre hizmetler ile 30 milyona yakın vatandaş bilgi ve belgelere internet yoluyla erişebilmektedir. E-devlet vatandaşlara kolaylık sağladığı gibi, devlet işlerinin de internet üzerinden takibini mümkün kılmaktadır.

Devlet kurumlarında yapılan harcamaların planlaması e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun bir aşaması olan Maliye Bakanlığı’nın e- Yolluk Uygulaması, devlet kurumlarında geçici görevlendirmeyle esas görev yerinden farklı bir yerde çalıştırılan personelin yolluk masraflarının takibi için geliştirilmiştir. Birkaç kademede incelenen bu sistem sayesinde harcamalar kontrol edilebilmekte, değerlendirilebilmekte ve yönetilebilmektedir.

Devlet memurları bir göreve yeni atandığında veya geçici süre ile asıl görev yerlerinden başka bir yerde görevlendirildiklerinde taşınma ve konaklama masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu masrafların ödemesi, kurum mutemedi tarafından e-yolluk uygulamasına girişlerin yapılmasıyla mümkün olur. E-devlet sistemine giriş yapan kamu personeli Maliye Bakanlığı tarafından sunulan e-yolluk sorgulama hizmeti ile yol harcırahı hakkında bilgi alabilirler. Bu sistem, başlangıç ve bitiş noktası arasındaki mesafe ve konaklamalar için önceden belirlenmiş katsayı ve ücretler ile hesaplama yapmaktadır. Bu sayede devlet harcamalarında bir standart oluşturulması, fahiş harcamaların önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.

e-devlet platformunda sunulan hizmetler sayesinde büyük oranda zamandan ve masraflar tasarruf edilirken bu kaynaklar devletin daha kaliteli hizmetler sunabilmesi için değerlendirilebilmektedir. Vatandaşın teknolojinin tüm imkanlarından faydalanması, istediği her zamanda devlet kurumlarındaki bilgi ve belgelerine mekandan bağımsız olarak ulaşabilmesi büyük kolaylık sağladığı gibi yanlış anlaşmalar ve hatalı işlemlerin de önceden fark edilip zarar oluşmadan veya daha da büyümeden engellenmesi mümkün olmaktadır.

Etiketler: ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.