GBT Sorgulama

GBT Sorgulama

Genel Bilgi Toplama (GBT) Sorgulama

Trafikte veya bir mekanda eğlenirken polis veya jandarmanın zaman zaman kimlik kontrolü yaptığına şahit olmaktayız. Bu kontroller sayesinde uygunsuz şahısların bulunup arananların yakalanması mümkün olmaktadır. Ancak bazı durumlarda hoş olmayan sürprizlerle de karşılaşılabilmektedir. Kişi haberi olmayan bir konudan kaynaklı, hakkında çıkarılan yakalama kararını bu tür kontroller sırasında öğrenebilmektedir. Bunun gibi ender rastlanan durumlar dışında iş başvurusu gibi işlemlerde sıklıkla istenen Sabıka Kaydı Sorgulama veya GBT Sorgulama raporları artık adliyelerden alınmak zorunda değil. 2008 yılında hizmete giren e-devlet kapısı projesi sayesinde adalet bakanlığının kayıtlarında sorgulama yapılabilmekte, vatandaşların sabıka durumlarına, haklarında açılan davalara ve çıkan kararlara erişilebilmektedir.

Bu sorgulama ancak kişinin kendisi tarafından yapılabilmektedir. Vatandaşın başka bir kişi hakkında bu sorgulamayı yapmasına müsaade edilmemektedir. Bu sebeple öncelikle e-devlet giriş işleminin yapılmış olması gerekir. E-devlet giriş için kullanıcılar T.C. vatandaşlık numaralarını ve şifrelerini kullanabilirler. Sisteme giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüden “Kamu Kurumları” bağlantısına tıklanır. Açılan ekranda Adalet Bakanlığı seçilir. Bu sayede Adalet Bakanlığının entegre 7 hizmeti erişim mümkün olmaktadır.

Adli sicil kaydı sorgulama, halk arasındaki deyişiyle GBT Sorgulama e-devlet sayesinde çok kısa bir zamanda ve adliyeye gitmeden yapılabilir. Bunun için Adalet Bakanlığı tarafından sunulan hizmetler listesinde Adli Sicil Kaydı Sorgulama bağlantısına tıklanır. Sicil kaydının hangi tür işlem için istendiği seçilir. Daha sonra hangi kuruma verileceği seçilir. Sorgulama yapıldığında, bu işleme özel bir belge üretilir. Bu belge doğrudan yazıcıdan çıktı alınamaz. Çıktı almak için belgenin bulunduğu bölümün sağ üstünde “Dosyayı İndir” bağlantısına tıklanır ve bilgisayara kaydedilebilir. Bu dosya doğrudan GBT sorgulama isteyen merciye e-posta ile veya yazıcıdan çıktısı alınarak elden ulaştırılabilir. Bir sorgu raporu aynı türdeki birden fazla makama verilebilir. Bunun için birden fazla çıktı alınması yeterli olacaktır. Her makam için ayrı ayrı sorgu yapılmasına ihtiyaç yoktur.

Adalet Bakanlığının e-devlet altyapısı üzerinde sunduğu entegre hizmetleri sayesinde vatandaş ve adli sicil memurları zamandan tasarruf ederler.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. isa dedi ki:

    Sabıka