Mahkeme Sorgulama

Mahkeme Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde görülen davaların elektronik ortamda yönetimini sağlayan UYAP projesi sayesinde, hukuk alanında önemli bir ilerleme kaydedilmiştir. Hukuk sektöründe çalışanların ve mahkemelerde davaları görülen vatandaşların dava bilgilerine erişimi eskiden büyük bir problem olmaktaydı. Arşivlerde dava dosyaları bulunamayabilir, örneği elde edilirken zaman ve gereksiz masraflardan yakınılır idi. Avukatlar dava dilekçelerini doğrudan mahkeme kalemlerine ulaştırmaya çalışırken farklı adliyelerde görülen davalara dilekçeler yetiştirilemeyebilir, davaların görülmeleri aksar ve adaletin tecellisi sekteye uğrayabilirdi.

Günümüzde e-devlet mahkeme sorgulama projesiyle entegre hale gelmiş olan UYAP sayesinde vatandaşlar sadece SSK Sorgulama yapmakla kalmıyor, aynı zamanda Türkiye genelinde hangi mahkemede hangi davaları görülüyor takip edebiliyorlar. Mahkeme Sorgulama hizmeti sayesinde vatandaşlara büyük bir kolaylık sağlanmış oluyor.

e-devlet giriş yapıldıktan sonra bütün mahkeme bilgilerine erişim mümkün oluyor. Kişi hakkında açılan veya taraf olduğu davaları sorgulamak için internet sitesinde sol bölümün üst kısmında yer alan e-hizmetler bağlantısına tıklamalıdır. Bunun ardından Adalet Bakanlığı tarafından sağlanan Uyap Portalı Vatandaş Girişi hizmetinin bağlantısına tıklamalıdır. Sistem buradan UYAP projesine geçişi için kimlik doğrulamasını otomatik olarak yapacaktır. UYAP vatandaş portalında ilk açılan ekran Dosya Sorgulama ekranıdır. Vatandaşlar bu ekranda sorulan bilgileri girerek taraf oldukları davaların dosyalarına ulaşabilirler. Davanın durumu hakkında bilgiler veren sistem üzerinden borçlu olunan davalarla ilgili ödeme işlemi de yapılabiliyor.

Vatandaşların adliye koridorlarında, eskiden düzensiz olan arşivlerde nerede olduğu bilinemeyen dava dosyalarını ararken geçirdikleri zaman e-devlet sayesinde artık boşa harcanmıyor. Adliyeler daha düzenli ve verimli çalışabildikleri gibi, karar almaları kolaylaşıyor, ilgili işlemler ve belgeler hızlı ve doğru bir şekilde kayıt altına alınabiliyor, avukatlar tarafından erişilebilir ve incelenebilir oluyor. Bu sayede kişilerin hukuki hakları korunmuş, adliye personelinin de verimli çalışması sağlanmış oluyor.

Etiketler: , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.