SGK Cenaze Yardımı Nasıl Alınır, SGK Ölüm Yardımı Nasıl Sorgulanır

SGK Cenaze Yardımı Nasıl Alınır, SGK Ölüm Yardımı Nasıl Sorgulanır

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden her gün binlerce vatandaş hizmet almaktadır. Yakın bir zamana kadar, kurumlara gitmek kaidesi ile alınan hizmetler, teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet ortamına aktarıldı. Bu noktada önem arz eden bir konu da internet üzerinden verilen hizmetlerin güvenliğinin nasıl ve ne şekilde sağlandığı noktasında olmaktadır. SGK bu noktada da gerekli önlenmeleri alarak sağlam bir altyapı ile vatandaşlarına daha kaliteli hizmet vermeye başladı. Bu durum; öncesinde hizmet alan vatandaşların çektiği sıkıntılara son vermesi bakımından vatandaşları da mutlu etti. Bu sayede pek çok vatandaş rahatlıkla hizmet alabilir hale geldi. İnternet üzerinden 7 gün 24 saat sgk hizmetlerine ulaşmak artık mümkün.
SGK Cenaze Yardımı Nedir?

SGK bünyesinde yer alan sigortalılara pek çok sağlık yardımı yapmaktadır. Yapılan bu yardımların her biri kendi içerisinde farklı yöntem ve prosedürlere ihtiyaç duymaktadır. Sosyal güvenlik kurumunun sigortalı vatandaşlara sunduğu hizmetlerden bir tanesi de cenaze yardımıdır. sgk cenaze yardımı nasıl alınır sorusuna cevap bulmak isteyen kişiler yazının devamını okumalı.

Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalı çalışan bir vatandaşın herhangi bir iş kazası sonucu ölmesi durumunda geride kalan yakınlarının yaşamlarını devam ettirebilmesi için kurum tarafından ailesine verilen yardımı ifade eder. Bu yardımdan faydalanmak isteyen bir kişi öncelikle kaza sonucu ölen kişinin yakın akrabası olması gerekiyor. Bahsi geçen bu ödeneği almak isteyen bir kişi başvuruda bulunması ve ölen vatandaşın 360 günlük ölüm, yaşlılık sigorta primini yatırmış olması gerekiyor. Tüm bu aşamaların düzgün bir şekilde atlatılması sonucunda yakınlar cenaze ödeneği almaya hak kazanır.

Cenaze Ödeneği Tutarı Ne Kadardır?
Cenaze ödeneği tutarı her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılarak belirlenmekte olup, 2015 yılı için ödenen cenaze ödeneği tutarı 449,00 TL’dir.

Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.