SSK Hizmet Gün Sorgulama

SSK Hizmet Gün Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en büyük sosyal güvence ve sağlık hizmeti sağlayıcısı konumundadır. Bir asıra yakın bir süredir çeşitli isimlerde bizlere hizmet vermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu 80 milyon nüfusa doğumundan itibaren başlayarak ölümüne kadar, hatta ölümden sonrada hak sahiplerine sağlık hizmetleri, sigorta hizmetleri ve sosyal yardım gibi konularda hizmet sağlamaktadır. Bu hizmeti ise belirli başlı kriterler eşliğinde sunmaktadır. Bu kriterler ise kaliteli hizmet, adil hizmet, kolay hizmet, erişilebilir hizmet, insan odaklı hizmet veren, aynı zamanda sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi oluşturan, geliştiren bir misyon belirlemiş ve bu doğrultu da hizmet vermektedir.
Sosyal Güvenlik Kurumun en çok kullanılan hizmeti ise ssk gün sorgulama hizmetidir. Hemen her gün binlerce vatandaş bu hizmeti e-devlet sistemi üzerinden almaktadır.
E-Devlet sistemi üzerinde 1500 civarında kamu kurum ve kuruluşun vatandaşlara sunduğu hizmetler yer almaktadır. Bunların yanında 300 civarında da kamu kurum ve kuruluşu yer almaktadır. Sistem üzerinden verilen hizmet bu kadar çok olunca sisteme kayıtlı kişi sayısı da doğal olarak bu kadar çok olacaktır. Nitekim 27 milyon kullanıcı bunun en büyük göstergesidir.
E-sgm üzerinden önceleri şifresiz olarak T.C. kimlik numaraları ile sorgulama yapılabilmekteydi. Şimdi ise bu hizmet güvenlik sorunları nedeni ile kullanılamamaktadır. Ssk sorgulama hizmeti almak isteyen vatandaşların PTT şubelerinden e-devlet şifresi alarak e-devlet dünyasına giriş yapması gibi bir gereklilik söz konusu olmaktadır. Bu işlemin yerine getirilmesi durumunda ise kısa bir süre içinde sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Üstelik e-devlet şifresi sayesinde 7 gün 24 saat hizmet alabilmek artık mümkün; hafta sonu tatili derdi, mesai derdi olmadan.

Etiketler: , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.