Ssk Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Ssk Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Geleceğe dönük gerçekleştirilen planlarda beklenmedik herhangi bir olgunun meydana gelebilmesi ihtimaline karşılık, tüm yaşantısal evrelerimizde birsosyal güvenceye sahip olabilmeyi isteriz. Bu sosyal güvenceler içerisinden belki de en önemlisi emekliliktir. Hatta birçok kişi için sosyal güvence; emeklilik ile aynı anlama sahiptir. Olağan koşullar baz alındığında, bu görüş doğal karşılanabilinmektedir. Çünkü genç ve çalışabilecek durumdayken pek çok şeyin üstesinden gelebilmek mümkün, fakat belirli bir yaşa gelindiğinde insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri adına bir teminat gerekmektedir. Hemen hemen herkesin hayatında kendisine bu kadar önemli bir yer edinmiş olan emeklilik; SSK ne zaman emekli olabilirim? Gibi soru işaretlerini de beraberinde getirmiştir. SSK’dan emekli olunabilinmesi için aşağıda belirtilen üç koşulun yerine getirilmiş olunması gerekmektedir.

  • Tamamlanılması gereklilik gösteren hizmet senesi( sigortalılık süresi).
  • Tamamlanılması mecburi emeklilik yaşı sınırı.
  • Tamamlanılması gereklilik gösteren prim.

Yukarıda bahsi geçen koşulların nitelikleri üzerinde yıllar içerisinde çeşitli yasa tasarıları ile kısmi olarak değişime uğramıştır. SSK’lı bir kişinin emekli olabileceği dönemin hesap edilmesinde; sigortalılık süresi oldukça önem taşımaktadır.

SSK’DAN emeklilik elde edilebilinmesi için öncelikli olarak SGK hizmet ve prim hesaplanımı gerekmektedir. Bu bilgileri elde edebilmek için SGK’nın resmi web kuruluşunda yer almakta olan ESGM bölümünden faydalanabilirsiniz.

SSK’dan ne zaman emekli olabileceğinizin hesaplanmasında ihtiyaç duyulan bilgiler; doğum tarihiniz, işe başlama tarihiniz ve prim günlerinizdir.

Etiketler: , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.