SSK sicil no sorgulama ve öğrenme

SSK sicil no sorgulama ve öğrenme

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası sisteminin geliştirilmesi sayesinde artık sicil no sorgulama işlemine pek de gerek kalmadı. Tüm bu kolaylıklara rağmen yine de ssk sicil no sorgulama işlemi yapmak isteyen kişiler olursa bir başka işlemi de beraberinde yapmış olacaktır. E-Devlet sistemi üzerinden verilen binlerce hizmetten bir tanesi olan ssk sicil no sorgulama işlemi, ssk hizmet bilgisi sorgulama işlemi ile birlikte sorgulanabilmektedir. Bu ise başlı başına bir kolaylık anlamına geliyor.
Kısa bir süre öncesinde sigorta primlerinin sorgulanması veya ödenip ödenmediği ile ilgili olarak ssk sicil no bilgisine ihtiyaç vardı. Devlet kurum ve kuruluşlarının verdiği hizmetler elektronik ortama kayıtlı olmadığı için çalışma hayatı ile ilgili olarak çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalınıyordu. Bu sorunlardan birisine değinecek olursak; pek çok vatandaşın ayrı işyerlerinde ve ayrı şehirlerde farklı ssk sicil numaraları bulunmaktaydı. Buda vatandaşın geç emekli olmasına gün kaybetmesine varan sorunlara neden olmaktaydı. Hizmetlerin elektronik ortama aktarılmaya başlanması ile vatandaşların ayrı ayrı açılan bu sicil numarası evraklarını bulması ve tek bir sicil numarası altında birleştirmesi zorunluluğu ortaya çıktı. Tüm yaşanan bu sorunlara rağmen gerekli altyapı çalışmaları ve bilgi güncellemeleri sonrasında bu gibi sorunların üstesinden gelinmiş olundu.
SSK sicil no öğrenmenin bir diğer yolu da; çalışan vatandaşlar için maaş bordrosu kağıdıdır. İş veren tarafından çalışanına verilen bu evrak da ssk sicil no bilgisi mutlaka yer almalıdır. İş yerinin seçtiği maaş bordrosuna bağlı olmakla beraber, genellikle sağ üst köşe de yer almaktadır.
Maaş bordrosu almayan vatandaşlar ne yapmalı sorusuna gelince; bu nokta da e-devlet sistemi devreye giriyor. PTT şubelerinden alacağınız e-devlet şifresi ile e-devlet sistemine giriş yapabilir ve ssk sicil no sorgulama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirerek sicil no bilginize ulaşabilirsiniz. Sicil numrasının 11 haneden oluştuğu unutulmamalıdır.

Etiketler: , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.