SSK Sorgulama

SSK Sorgulama

e-Devlet SSK Sorgulama

Tüm kamu hizmetlerine vatandaşların kolaylıkla erişebilmesini sağlayan e-Devlet kapısı 2008 CEBIT Bilişim Eurasia fuarında “Devletin Kısayolu” adıyla kamuoyuna tanıtılmıştır. 18 Aralık 2008’de de dönemin başbakanı Erdoğan tarafından açılışı yapılıp hizmete girmiştir. E Devlet vatandaşların ihtiyacı olan bilgiye elektronik ortamda hızlı ve kesintisiz olarak ulaşmasını sağlar. Devlet dairelerinde sıra bekleme zorunluluğunu ortadan kaldırır. Kamu kuruluşları üzerindeki iş yükünü azaltarak daha çok hizmetlere yönelmelerini, daha etkin çalışmalarını sağlar. Vatandaş açısından devlet ile ilgili bütün işlemlerin bir noktadan ve sıra beklemeksizin yapılabiliyor olması büyük avantaj sağlar. Hali hazırda e devlet kapısı uygulamasında 252 farklı devlet kurumunun toplamda 1522 hizmetine erişim sağlanmaktadır. E-devlet günümüzde 28 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcısı ile amaçlanan hedefe ulaşma yolundadır.

Vatandaşın kamu kurumlarındaki işlemlerini yapabilmesi için öncelikle sistemde oturum açmaları gerekir. Bu değişik şekillerde yapılabilmektedir. Kişinin kimliğini kuşku bırakmayacak şekilde ispat etmesi yapılacak işlemlerin güvenliği açısından önemlidir. Vatandaşın genelde e devlet giriş kontrolü PTT bürolarından aldıkları e devlet şifresi sayesinde gerçekleşir. Bunun yanında e- imza veya mobil imza ile de oturum açılabilmektedir.

Bir sefer oturum açıldıktan sonra aralarında SSK Sorgulama, vergi borcu sorgulama, adli sicil kaydı sorgulama gibi hizmetlerin hepsine erişilebilir. Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağkur ve Emekli Sandığı’nı bir çatı altında toplayan sosyal güvenlik reformu ile SGK ismini alan kurumun hizmetleri bütün çalışanlar ve emekliler tarafından yakından takip edilmektedir. Kurumun hizmet dökümü, emekli aylık bilgisi ve genel sağlık sigortası adları altında sağladığı bilgi hizmetleri en sık kullanılanlar arasındadır. Ayrıca Adalet Bakanlığı’nın adli sicil kaydı sorgulama ve mahkeme dava dosyası sorgulama hizmetleri ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet vergi dairesi, vergi borcu sorgulama ve kira beyanname sistemi en çok kullanılan hizmetler arasındadır.

Etiketler: , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.