SSK Tescil Kaydı Sorgulama

SSK Tescil Kaydı Sorgulama

Geçmişte SSK internet sitesi üzerinden işlem yapabilmek için SSK sicil numarasına ihtiyaç duyulmaktaydı. Ayrıca SSK temsilciliklerinde de işlemler sırasında sizden istenebilmekteydi. Bu nedenlerle ihtiyaç duyulan tescil numarasına SSK Tescil Kaydı Sorgulama uygulamasıyla SSK’nın eski internet sitesinden öğrenilebilmekteydi. Ancak günümüzde e-devlet kapısı aracılığıyla yapılacak işlemlerde tescil numarasına olan ihtiyaç ortadan kalkmıştır. Bazı diğer durumlarda ihtiyaç olabilecek bu tescil numarasına erişim yine e-devlet platformu üzerinden sağlanabilmektedir.

e-devlet kapısı, kullanıcıların bilgilerine tek bir noktadan kolayca erişebilmeleri için geliştirilen ve 2008 yılından beri hizmet vermekte olan resmi bir projedir. Bu sistem kullanıcıların kimliklerini ispat etmelerinin ardından 250 kamu kurumunun 1500’ün üzerinde entegre hizmetine erişim imkanı sunmaktadır. Vatandaşların kimliklerini ispat etmeleri T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle sisteme oturum açmalarıyla olur. E-devlet şifresi daha önce belirlenmemiş vatandaşlar postane merkezlerinden cüzi bir ücret karşılığında şifrelerini alabilirler. Bu şifreyle sisteme oturum açıldığında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan SSK Sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

SSK Tescil Kaydı Sorgulama yapabilmek için e-devlet kapısı giriş uygulamasında sol tarafta bulunan “Hizmetler” bağlantısına tıklanır. Daha sonra kurum seçimi bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu seçilir. Bu sayede SGK tarafından sağlanan entegre hizmetlerin listesine ulaşılmış olur. Listeden 4A Sigorta Tescil Kaydı Sorgulama bağlantısına tıklandığında, vatandaşın tescil kaydı mevcut ise bilgileri listelenir. Bu ekranda görülen Sicil No karşısında yazan numara tescil numarası olup işlemlerde kullanılabilir. Ayrıca bu sayfanın çıktısı da alınabilmektedir.

Benzer şekilde vatandaşlar sadece T.C. kimlik numarası ve şifrelerini girerek e-devlet giriş yaparak başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan SGK Sorgulama (evvelce SSK Sorgulama) hizmetlerine erişebilirler. Kamu kurumlarının mesai saatleri dışında da işlem yapılabilen e-devlet kapısı, zaman ve mekandan bağımsız olarak kullanıcıların bilgi ve belgelere hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlar.

Etiketler: , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.