TC ile SSK Prim Sorgulama

TC ile SSK Prim Sorgulama

Özel sektörde çalışan herhangi bir vatandaş için olmazsa olmaz bilgi edinme sistemlerinden bir tanesi ssk prim sorgulama TC ile sistemidir. Bu sistem sayesinde çalışan vatandaşlar kısa bir süre içerisinde çalışma hayatı ile ilgili olarak kısa sürede ve gerekli bilgilere ulaşabilmektedir. Yine bu saye de emeklerinin karşılığı olan prim ödemelerinin yatıp yatmadığını kontrol edebilmekte, eksik veya yanlış bir durum söz konusu ise erkenden önlem alabilmekte, ilgili yerlere başvurabilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden yapılan ssk prim sorgulama işlemi sayesinde hatalı veya yasadışı bir durumun tespit edilmesi durumunda vatandaşlar ilgili şikayet mercilerine başvuruda bulunarak haklarını arayabilmektedirler. Hak arama noktasında önem arz eden yapılan iş ve yapılan ödemeler ile ilgili olarak yazılı evraklara ihtiyaç olmaktadır. İşveren yasalar ile belirlenen bu belgeleri çalışanına eksiksiz vermek zorundadır.
SSK Prim Sorgulama İşlemini Önemi Nedir?
İçinde bulunduğumuz yıllarda sigortalı çalışmak büyük önem arz etmektedir. 30 iş günü boyunca harcadığınız çaba ve emek sonucunda bir hizmet ürettiniz. Ürettiğiniz bu hizmetin yapılan iş ve eğitime göre değişmekle birlikte bir tutarı bulunmaktadır. Sizler kazandığınız bu tutar üzerinden her ay devlete belirli bir tutarda prim ödemesi yapmaktasınız. Yaptığınız bu tutar sayesinde geleceğiniz güvence altına alınmış olur. Buna ek olarak ödenen primler ile sağlık hizmeti, ilaç hizmeti, iş görmezlik hizmeti gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz.
Bu nedenle ssk prim sorgulama işlemi tc ile büyük önem arz etmektedir. Kontrol etmek için ise öncelikle e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bu şifreyi 2 TL ücret karşılığında temin ettikten sonra geriye pek bir engel kalmıyor. Yapmanız gereken tek şey sisteme giriş yapmak ve birkaç basit adım ile bilgi alabilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. cem dedi ki:

    Çok güzk bi uygulama